środa, 10 października 2012

Kobieta z piątej dzielnicy.

Kobieta z piątej dzielnicy.
film mało popularny, nierozreklamowany, wyświetlany po jeden/dwa seanse dziennie, w dodatku w kinach tych mniej popularnych.
film z kategorii tych 'dziwnych', intrygujących, wielowątkowych, pozostawiających pytania bez odpowiedzi...
film, który warto obejrzeć, niekoniecznie w kinie.
 
 
 
 
Ethan Hawke (Tom), główny bohater, wszystko czego w życiu zapragnął - miłość, podziw, literacka sława i rodzina - utracił równie szybko jak zdobył. Przybywa do Paryża, aby to odzyskać. Początki nie są proste. Żona wzywa policję, gdy zjawia się w jej mieszkaniu. Wkrótce potem traci dokumenty i pieniądze. Osamotniony, bezradny, nieoczekiwanie spotyka anioła - jest nim polska kelnerka Ania, która będąc zakochana w poezji wnosi do jego życia ciepło, spontaniczność i naturalny urok.
 
 
 
Chwilę później, w kolejnych scenach, poznajemy jej rywalkę, która jest zdecydowaną przeciwnością - erotyzm i nieuchwytność mieszkającej w najbardziej prestiżowej Piątej Dzielnicy Margit czynią z niej femme fatale doskonałą. Jej zdaniem jedyną szansą na prawdziwą sławę jest porzucenie ograniczeń, jakimi sa życie rodzinne i związki, w których dominują emocje. Pojawienie się tej kobiety wpłynie przede wszystkim na jego sytuację z 6-letnią córką, o którą walczy... wpłynie tak bardzo, że będzie musiał z niej zrezygnować. zdecydować, że już nigdy więcej się z nią nie spotka. Decyzja ta jest podyktowana szantażem tajemniczej kobiety, która jak się później okazuje... popełniła samobójstwo kilkanaście lat wcześniej.
 
 
W międzyczasie przeplatają się dodatkowe wątki: właściciela lokalu (Sezera), w którym zatrzymał się Tom i zaproponowanej mu przez niego podejrzanej nocnej pracy w bunkrze, porwania córki Toma oraz romansu z Anią, która okazuje się być w związku właśnie z gangsterem Sezerem. Tom zostaje również wplątany w zabójstwo rapera - lokatora z pokoju obok, przez co ląduje w więzieniu. Alibi, którym miało być spotkanie z Margit, odkrywa, że kobieta tak naprawdę nie istnieje, a w domu, w którym ją odwiedzał nie mieszka nikt od lat...

 

 
 
film pełen niejasności, domysłów, ale i scen, które wzbudzają emocje.
refleksje, chwile zastanowienia.
wydarzenia, które mają dać do myślenia.
skutki, o których nierzadko zapominamy angażując się w różne sytuacje.
wartości i priorytety. uczucia.
stop klatki, które chciałoby się zrobić co jakiś czas, aby uporządkować dotychczasowe wątki.
było warto.
 
 


*zdjęcia zostały pobrane ze strony filmweb.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz